Wishing You Well

Cut Your Grocery Bill by $30 Per Week

Posted on: June 21, 2012

Week 2: Skip the Meat section

Meat is often the most expensive item on a grocery bill. Start making meals using canned beans instead of meat, which can cost twice as much as beans do per serving.

You don’t have to go all vegetarian either to save. Save $10 a week by simply cutting back on meat consumption or eating vegetarian for certain meals

Going meatless for dinner is a good place to start. Instead of beef fajitas, use low-fat refried beans in whole-wheat tortillas. In pasta, use canned white beans that have been rinsed and drained. Or try one of these 7 vegetarian meals that cost less than $2 a serving.

  • If you’re worried that your family won’t adapt, use half the meat you would normally and supplement with beans and hearty veggies.

Week 2: Shop the frozen foods aisle

Produce is a great healthful choice but it can be expensive—especially if the fruits and veggies are forgotten about in the crisper and wasted instead of eaten. Opt for frozen produce and save an additional $5 a week.

Frozen produce is just as healthful as fresh, but it lasts longer. Twelve ounces of frozen broccoli can be $1.50 cheaper than the same amount of fresh.

How to use frozen produce

Using frozen produce instead of fresh can actually be a big time saver because much of the prep work is done for you. Try incorporating frozen veggies into pasta dishes (like this Tortellini with Ham and Peas). Or blend up a smoothie using frozen fruit and low-fat yogurt for a quick, inexpensive on-the-go breakfast.

  • If you still want fresh produce in your diet, buy on sale seasonal produce or head to your local farmers market where the prices are usually cheaper.

Week 3: Comparison shop

There are really no hard fast rules about what is cheapest. One week it might be the store brand value pack and the next week a smaller sized name brand might be on sale. Checking to see if something is the best deal ounce for ounce cansave you an extra $2-$5 a week.

How to do the math

To find the cheapest of something every time, check the price per ounce or serving. Bring a calculator to the store and take the total price divided by the total ounces or servings. So if store-brand cheese is $2 for 8 ounces (25¢ per ounce) and name-brand cheese has 4 eight-ounce packs on sale for $6 (19¢ per ounce), it’s a better deal to go with the name-brand cheese.

Week 4: Swap out pricey beverages

Love drinking juices, sports drinks and milk? You are paying a premium for all the packaging these beverages come in. Have your family drink more water or switch to low-cost alternatives and you can save another $10 a week.

To save, start diluting juice with water and buy powdered skim milk—it has the same nutrition as fluid milk but saves about 25¢ per 8-ounce glass.

Make beverage switches easier

Instead of going cold turkey on the beverages you love, make small changes. Concentrated juice has the same great taste as fresh but costs less. Use dry milk in cereal, hot chocolate and for baking but fluid milk for drinking. You can even have sports drinks, if you make them yourself. Mix 1 cup water with 1 Tbsp. orange juice, 1 Tbsp. sugar and a pinch of salt for a tasty “DIY” sports drink.

via HappyNews – Top Stories Read story: Cut Your Grocery Bill by $30 Per Week

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Latest Poetry_Daily Tweets

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 100 other followers

Post Secrets

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 100 other followers

%d bloggers like this: